14 August 2009

Tip of the Day 14 August 2009

Unit Pricing – the magic way to find the true cost

Knowing how to work out the unit price of items can save you a lot of money. Carry a small calculator with you or better still the Cheapskates How Much Does It Cost calculator to work out the unit price of goods. To do this divide the cost of each item by the number of grams, kilos, milliliters or litres. This will give you the cost per unit and you can compare them to find the cheapest product. In some cases, bigger is not always cheaper.

No comments:

Post a Comment

Thanks so much for taking the time to leave a comment...I just love hearing from you!

Just a couple of things:

Please don't use your comments to advertise your business or goods for sale, any such comments will be removed.

And please include your name, anonymous posts will not be published and will be recorded as spam.