11 June 2010

Quality Shopping

When considering the cost of an item, take into account how long it will last and how many uses you will get out of it. For example a pair of runners for $60 might last twelve months while another cheaper pair at $35 will only last nine months. At first glance it would seem that the more expensive shoe is better value because it lasts longer. In reality, the cheaper show is better value.

Here's how to work it out: calculate the cost per month i.e. Divide $60 by 12 = 12 $5 per month, while $35 divided by 9 months = $4 per month. The cheaper shoe is better value per wear.

No comments:

Post a Comment

Thanks so much for taking the time to leave a comment...I just love hearing from you!

Just a couple of things:

Please don't use your comments to advertise your business or goods for sale, any such comments will be removed.

And please include your name, anonymous posts will not be published and will be recorded as spam.